ani-styl.pl

Blog o modzie, urodzie i lifestylu

Lifestyle

Jak bezpiecznie zakładać soczewki kontaktowe

Jak bezpiecznie zakładać soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe mają dużą przewagę nad okularami. Umożliwiają one uprawianie sportów, nie reagują na czynniki atmosferyczne, nie ograniczają pola widzenia i nie zasłaniają twarzy. Mimo to, wiele osób i tak wybiera okulary. Często dlatego, że ich zakładanie i zdejmowanie nie sprawia żadnego problemu. W przypadku soczewek trzeba się jednak trochę wysilić.

Jak zakładać soczewki kontaktowe?

Zakładanie soczewek nie musi być trudne ani niebezpieczne. Ważne jednak, aby przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy zacząć od umycia i osuszenia rąk. Następnie trzeba umieścić soczewkę na czubku palca i sprawdzić, czy jej krawędzie nie wywinęły się na drugą stronę. Jeśli soczewka ma idealnie półkulisty kształt, to znaczy, że można przejść do jej zakładania. Najlepiej za pomocą palców wolnej lęki przytrzymać górną powiekę. To powstrzyma odruch mrugania. Trzymając soczewkę na czubku palca, należy użyć pozostałych palców ręki trzymającej soczewkę do przytrzymania dolnej powieki. To moment idealny do nałożenia soczewki. Wzrok powinno się skierować do góry i umieścić soczewkę na oku. Następnie oko należy na chwilę zamknąć, aby soczewka mogła dopasować się do gałki ocznej. Całą sekwencję należy powtórzyć dla drugiego oka.

Jak bezpiecznie zakładać soczewki kontaktowe

Jak zdejmować soczewki kontaktowe?

Zdejmowanie soczewek również należy rozpocząć od umycia i osuszenia rąk. Następnie należy skierować wzrok ku górze i delikatnie przytrzymać dolną powiekę za pomocą środkowego palca. Teraz można powoli zbliżać się palcem wskazującym do oka, aby dotknąć krawędzi soczewki i przesunąć ją w dół na białą część oka. Za pomocą kciuka i palca wskazującego można ją teraz bezpiecznie wyciągnąć z oka.

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Soczewki jednorazowego użytku należy wyrzucić po zdjęciu ich z oczu. Sprawa komplikuje się w przypadku soczewek jednorazowych, które po zdjęciu trzeba wyczyścić i zdezynfekować, a następnie umieścić w pojemniku ze specjalnym płynem. Czy soczewka będzie łatwa do dostrzeżenia w opakowaniu? Tak, jeśli sięgnąć po soczewki marki Acuvue. Mają one jasnoniebieskie zabarwienie, dzięki czemu można szybko je zauważyć w pojemniku. W przypadku nałożenia na oczy, ich zabarwienie nie jest jednak zauważalne.

Zakładanie i zdejmowanie soczewek wielu osobom wydaje się skomplikowane i niebezpieczne. Tak naprawdę jest to jednak kwestia treningu. Najważniejsze to dbać o higienę rok oraz zastosować się do instrukcji ich umieszczania oraz zdejmowania z oczu. Z czasem cała procedura zajmuje tylko chwilę i nie sprawia żadnych problemów!

Udostępnij