Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Atopowe zapalenie skóry – leki, objawy, przyczyny

1 marca 2022 atopowe zapalenie skóry leki

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest zapalną chorobą skóry, która pojawia się stopniowo i wiąże się z uporczywym świądem, szczególnie bolesnym i dokuczliwym dla dzieci. Jest to najczęstsza przewlekła choroba skóry, dotykająca dzieci, a jej przyczyny i przebieg są bardzo złożone.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Co piąte dziecko w wieku poniżej sześciu lat cierpi na atopowe zapalenie skóry. Około jedna trzecia dzieci ma objawy, które zmniejszają się z biegiem lat i ostatecznie ustępują. W wielu przypadkach, są to zarówno objawy skórne, jak i inne stany alergiczne, takie jak katar sienny lub astma.
Przyczyny AZS nie są dokładnie znane. Jednak głównym czynnikiem jest wrodzona predyspozycja.
Ze względu na rodzinną podatność na reakcje, nadwrażliwość i częsty związek z innymi chorobami alergicznymi, ryzyko choroby dziecka, którego rodzic również ma również AZS, wynosi od 20 do 40 procent. Jeśli oboje rodzice chorują to ryzyko jest większe – może wynosić od 60 do 80 procent.
Oprócz predyspozycji genetycznych, znaczącą rolę odgrywają również czynniki środowiskowe, stres, wysiłek fizyczny, infekcje (np. żywność, pyłki, kurz, sierść zwierząt). Stresujące, ale także ekscytujące wydarzenia, takie jak nadchodzący rok szkolny, mogą pogorszyć chorobę lub nasilić objawy.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie – częsta przypadłość niemowląt

Atopowe zapalenie skóry może wystąpić w dowolnym momencie, ale zwykle zaczyna się w okresie niemowlęcym.
Jednak badania wykazały, że wyłączne karmienie piersią w pierwszych czterech miesiącach życia, znacznie zmniejsza ryzyko atopowego zapalenia skóry. Pozytywnie efekty daje również pielęgnacja skóry poprzez konsekwentne i codzienne stosowanie odpowiednich kremów do pielęgnacji całego ciała. Dotyczy to również dzieci, których skóra nie wydaje się sucha.
Jeśli w rodzinie są już alergie (rodzice lub rodzeństwo), przed porodem należy zasięgnąć informacji o środkach zapobiegawczych i leczeniu.

AZS – objawy

Pierwszą oznaką atopowego zapalenia skóry może być ciemieniucha na twarzy i zewnętrznych częściach rąk i nóg. Skóra jest wtedy czerwona, wilgotna i pokryta łuskowatą skórką. Związane z tym swędzenie jest szczególnie bolesne dla dziecka. Później to zaczerwienienie skóry zamienia się w bardzo swędzącą, łuszczącą się egzemę, która coraz częściej pojawia się u niemowląt na twarzy, uszach i innych obszarach głowy. U małych dzieci często występuje w zgięciach łokci, nóg, szyi i dłoni.
W ostrym epizodzie wyprysk może rozprzestrzenić się na całe ciało. Ponieważ swędzenie jest trudne do opanowania, drapanie może spowodować, że bakterie i wirusy wnikną w uszkodzoną skórę i wywołają infekcję.
Dzieci z atopowym zapaleniem skóry są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju innych chorób alergicznych w późniejszym okresie życia, takich jak katar sienny lub astma.

Atopowe zapalenie skóry leki

Podstawowe leki, które stosuje się w terapii AZS, to glikokortykosteroidy stosowane miejscowo – na skórę. Występują one w postaci płynów, żeli, kremów, maści. O stosowaniu i dawkowaniu leków, zawsze decyduje lekarz.

Redakcja ani-styl.pl

Redakcja "Ani-Styl" to zespół zaangażowanych ekspertów, którzy łączą swoją wiedzę i pasję, aby dostarczać czytelnikom wartościowe treści z zakresu diety, lifestyle'u, urody, mody i zdrowia. Każdy członek zespołu wnosi unikalne doświadczenie i specjalistyczną wiedzę, tworząc inspirujące i praktyczne treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

pojemniki na kosmetyki
Manicure hybrydowy
Peeling do rąk

Jesteś zainteresowany reklamą?

Peeling do rąk