atopowe zapalenie skóry leki
Lifestyle

Atopowe zapalenie skóry leki, objawy, przyczyny

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest zapalną chorobą skóry, która pojawia się stopniowo i wiąże się z uporczywym świądem, szczególnie bolesnym i dokuczliwym dla dzieci. Jest to najczęstsza przewlekla choroba skóry, dotykająca dzieci, a jej przyczyny i przebieg są bardzo złożone.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Co piąte dziecko w wieku poniżej sześciu lat cierpi na atopowe zapalenie skóry. Około jedna trzecia dzieci ma objawy, które zmniejszają się z biegiem lat i ostatecznie ustępują. W wielu przypadkach, są to zarówno objawy skórne, jak i inne stany alergiczne, takie jak katar sienny lub astma.
Przyczyny AZS nie są dokładnie znane. Jednak głównym czynnikiem jest wrodzona predyspozycja.
Ze względu na rodzinną podatność na reakcje, nadwrażliwość i częsty związek z innymi chorobami alergicznymi, ryzyko choroby dziecka, którego rodzic również ma również AZS, wynosi od 20 do 40 procent. Jeśli oboje rodzice chorują to ryzyko jest większe – może wynosić od 60 do 80 procent.
Oprócz predyspozycji genetycznych, znaczącą rolę odgrywają również czynniki środowiskowe, stres, wysiłek fizyczny, infekcje i alergeny (np. żywność, pyłki, kurz, sierść zwierząt). Stresujące, ale także ekscytujące wydarzenia, takie jak nadchodzący rok szkolny, mogą pogorszyć chorobę lub nasilić objawy.

Atopowe zapalenie – częsta przypadłość niemowląt

Atopowe zapalenie skóry może wystąpić w dowolnym momencie, ale zwykle zaczyna się w okresie niemowlęcym.
Jednak badania wykazały, że wyłączne karmienie piersią w pierwszych czterech miesiącach życia, znacznie zmniejsza ryzyko atopowego zapalenia skóry. Pozytywnie efekty daje również pielęgnacja skóry poprzez konsekwentne i codzienne stosowanie odpowiednich kremów do pielęgnacji całego ciała. Dotyczy to również dzieci, których skóra nie wydaje się sucha.
Jeśli w rodzinie są już alergie (rodzice lub rodzeństwo), przed porodem należy zasięgnąć informacji o środkach zapobiegawczych i leczeniu.

AZS – objawy

Pierwszą oznaką atopowego zapalenia skóry może być ciemieniucha na twarzy i zewnętrznych częściach rąk i nóg. Skóra jest wtedy czerwona, wilgotna i pokryta łuskowatą skórką. Związane z tym swędzenie jest szczególnie bolesne dla dziecka. Później to zaczerwienienie skóry zamienia się w bardzo swędzącą, łuszczącą się egzemę, która coraz częściej pojawia się u niemowląt na twarzy, uszach i innych obszarach głowy. U małych dzieci często występuje w zgięciach łokci, nóg, szyi i dłoni.
W ostrym epizodzie wyprysk może rozprzestrzenić się na całe ciało. Ponieważ swędzenie jest trudne do opanowania, drapanie może spowodować, że bakterie i wirusy wnikną w uszkodzoną skórę i wywołają infekcję.
Dzieci z atopowym zapaleniem skóry są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju innych chorób alergicznych w późniejszym okresie życia, takich jak katar sienny lub astma.

Atopowe zapalenie skóry leki

Podstawowe leki, które stosuje się w terapii AZS, to glikokortykosteroidy stosowane miejscowo – na skórę. Występują one w postaci płynów, żeli, kremów, maści. O stosowaniu i dawkowaniu leków, zawsze decyduje lekarz.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *